Բարդ տոկոսը նման է հատուկ պարարտանյութի, որի շնորհիվ ծառերը ավելի արագ են աճում և ժամանակի ընթացքում ավելի շատ բերք տալիս:
Փնտրու՞մ եք կայուն եկամտաբերությամբ և ցածր ռիսկային ներդրումային տարբերակ: Պարտատոմսերը կարող են հարմար տարբերակ լինել: Անկախ նրանից, թե դուք պասիվ ներդրող եք, ով փնտրում է կայուն եկամուտ, թե ակտիվ ներդրող, ով ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր պորտֆելը, պարտատոմսերն, անշուշտ, հարմար տարբերակ են դիտարկելու համար:
Վստա՞հ չեք, թե ինչպես են աշխատում պարտատոմսերը: Իմացեք ավելին մեր բառարանի համապատասխան հոդվածում:
Իսկ հարցուպատասխանի այս հոդվածում մենք կկենտրոնանանք Հայկական պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերի վրա, և թե ինչպես կարող եք դրանք հեշտությամբ գնել Apricot Capital հավելվածի միջոցով:
Ի՞նչ է պետք իմանալ նախքան սկսելը
Ինչպե՞ս Էփրիքոթի միջոցով գնել հայկական պարտատոմսեր
Հայկական պարտատոմսեր կարող եք ձեռք բերել մեր հավելվածի միջոցով։ Երկու հիմնական սցենարներն են՝
Սցենար 1. Դուք գիտեք, թե կոնկրետ որ պարտատոմսն եք ցանկանում գնել
Մեր տեղեկագրից կամ այլ աղբյուրներից իմացել եք որոշակի պարտատոմսի մասին, որը ցանկանում եք ձեռք բերել։ Պարզապես որոնեք պարտատոմսի կոդը մեր հավելվածի «Orders» բաժնում և կատարեք նույն քայլերը, ինչ անում եք բաժնետոմս գնելիս: Քայլ առ քայլ վիդեո ուղեցույցը հասանելի է այստեղ։
Եթե չեք կարողանում գտնել պարտատոմսը հավելվածում, ապա այցելեք հավելվածի «More» -> «Trader messages» բաժին և նամակ ուղարկեք մեր բրոքերային թիմին: Գրեք նրանց պարտատոմսի կոդը և այն գումարը, որը ցանկանում եք ներդնել: Նրանք Ձեզ կտեղեկացնեն դրա առկայության և միջնորդավճարները ներառյալ արժեքի մասին: Եթե որոշեք կատարել այդ ներդրումը, պարզապես հաղորդագրություն ուղարկեք մեր թիմին՝ պատվերը տեղադրելու համար: Ձեր բրոքերային հաշվին բավարար դրամ ունենալու դեպքում, պատվերը կկատարվի:
Սցենար 2. Դուք ցանկանում եք ուսումնասիրել տարբերակները
Դուք ցանկանում եք դիվերսիֆիկացնել Ձեր պորտֆելը և տեսնել, թե ինչ տարբերակներ են հասանելի։ Այս դեպքում մեր հաճախորդներին ուղարկվող «Ի՞նչ կա շուկայում» տեղեկագիրը օգտակար աղբյուր կարող է լինել Ձեզ համար։ Տեղեկագրում կգտնեք պետական և կորպորատիվ պարտատոմսերի վաճառքների, ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ տեղեկատվություն։
Բացի այդ, մեր հավելվածի «Orders» բաժնում կարող եք որոնել «govt»՝ ներկայումս հասանելի պետական պարտատոմսերը տեսնելու համար: Այնուամենայնիվ, հիշեք, որ ոչ բոլոր պարտատոմսերն են նշված հավելվածում, ուստի գրեք մեր թիմին լրացուցիչ տեղեկությունների համար:
Հետաքրքրվա՞ծ եք Ձեր պորտֆելում պարտատոմսեր ավելացնելով
Բացեք անվճար բրոքերային հաշիվ և ներբեռնեք մեր Apricot հավելվածը App Store-ից և Google Play-ից։
Կարևոր է հիշել, որ ցանկացած ներդրում ենթակա է շուկայական տատանումների և կրում է ներհատուկ ռիսկեր: Նախքան ներդրումներ կատարելը, հաշվի առեք Ձեր ֆինանսական նպատակները և ֆինանսական ռիսկեր ստանձնելու Ձեր ունակությունը:
Էփրիքոթ Կապիտալը վերահսկվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից։
*Նյութում ներկայացված օրինակները կրում են միայն տեղեկատվական բնույթ: Դրանք չեն հանդիսանում ներդրումային խորհուրդ կամ որևէ կոնկրետ արժեթուղթ գնելու կամ վաճառելու առաջարկ: Տեքստում նշված նախկինում գրանցված կատարողականը չի երաշխավորում ապագայում նմանատիպ արդյունքներ:

Q&A with Apricot: Where are my investments kept?
In our "Q&A with Apricot" series today, we're addressing a question that new investors often ask: "Where are my investments kept?"
Looking for an investment opportunity with steady returns and lower risk? Bonds could be a suitable choice. Whether you’re a passive investor seeking consistent income or an active investor looking to diversify your portfolio, bonds are certainly an opportunity to look into.
Not sure how bonds work? Check out our Glossary article on bonds.
In this Q&A, we’ll focus on Armenian government and corporate bonds and how you can easily purchase them using the Apricot Capital app.
What You Need to Know Before You Start
How to Buy Armenian Bonds with Apricot
You can purchase Armenian bonds directly through our app. Here are two common scenarios:
Scenario 1: You know the specific bond you want.
Perhaps you learned about a particular bond through our newsletter or other sources. Simply search for the bond’s code in the “Orders” section of our app and follow the same steps as you would when buying a stock. Watch our video tutorial for detailed instructions.
If you can’t find the bond you’re looking for, don’t worry! Go to “More” -> “Trader messages” and send a message to our brokerage team. Let them know the bond code and the amount you’d like to invest. They’ll get back to you with information on availability and the total cost, including commission. If you decide to proceed, simply message the team to place the order. As long as you have sufficient AMD in your brokerage account, they’ll execute your order promptly.
Scenario 2: You want to explore your options.
You’re looking to diversify your portfolio and want to see what’s available. In this case, the “What’s on the market?” newsletters that we send out to our clients are a valuable resource. These newsletters highlight upcoming government and corporate bond sales, providing our clients with insights into potential investment opportunities.
Additionally, you can search for “govt” in the “Orders” section of our app to see currently available government bonds. However, remember that not all bonds are listed in the app, so feel free to message our team for more information.